Hvor og hvornår?

Om sommeren: (fra første onsdag i maj)

  • Mødes vi i klubben hver onsdag til fællesroning 16.30 – ca. 19.00. Vi starter med omklædning og klargøring af kajakkerne, så vi kan være på vandet senest 17.00. Til de kolde dage, i starten og slutningen af sæsonen, kan det være en stor fordel at investere i en våddragt (Harald Nyborg’s virker ganske fint og koster ikke meget).

 

Om vinteren:

  • Tilbyder vi indendørs træning ligeledes om onsdagen.
  • Suppleret med svømning i Frederikshavn Svømmehal 2 gange om ugen. (tidspunkter kommer ved sæsonafslutning)
  • En gang med kajaktræning i Østervrå Svømmehal
  • Fællesspisning og overnatning i klubhuset

 

Ungdomsafdelingen i Frederikshavn Kajakklub tæller pt. 20 roere, fordelt på drenge piger. Alle i alderen 10-18 år. Ud over disse, er vi 4 trænere der skiftevis ror med, eller tager klubbens følgebåd alt efter vind og vejr.

Powered by WordPress. Designed by WooThemes