Dalsland kajak maraton

Dalslands kajak maraton i Sverige

Tekst af Johnny Søttrup Christensen

Den 10. august tog Morten, Mette (Mortens kone) og jeg til Bengtfors i Sverige for at deltage i Dalslands kajak maraton.

Dalslands kajak maraton er på 55 km med tre overbæringer på i alt 700 meter.

Vi tog morgenfærgen i temmelig trælst blæsevejr.

Da vi ankom til Bengtfors tog vi ud til startområdet, hvor kajakkerne kunne lægges på et stort græsområde, men pga. blæsevejr valgte vi ikke at lægge dem, men ville se tiden an til senere på aftenen i håb om at det ville foretage sig lidt med blæsten, hvilke også skete og kajakkerne kom på plads.

Morten og Mette spiste på deres hotel og jeg i byen, hvor jeg mødte andre dansker der også skulle ro. Der blev givet gode råd om turen, om at vi skulle forberede os på lidt udfordringer både med overbæringer, hvor hård turen kunne være og ikke mindst selve oplevelsen med stævnet, publikum og modtagelsen i målet.

Efter morgenmad, omklædning og køreturen til startområdet, stod den på indtagelse af den sidste mad, sætte kajakkerne i vandet, varme lidt op, samt finde sin plads i et samlet felt til start med omkring 550 startende.

Løbet er lavet i forbindelse med deres byfest, så der var fyldt med aktiviteter og man havde på fornemmelsen at hele byen bakkede op om stævnet.

Vinden havde lagt sig og vi startede i smukt solskin, men det skulle ændre sig senere.

Starten på løbet er en oplevelse i sig selv, da det var en samlet start med alle slags kajakker, eliten og de bedste roere i de forskellige klasser lagde sig helt fremme for at få den bedste start. Morten fortalte, at da han kom op i anden række af startfeltet kunne han se, at deltagerne ikke lå helt stille men lurede på hinanden. Stævne speakeren sagde det kunne være dejligt, hvis det kunne lykkes i år at starte løbet uden tyvstart. Det fik han ikke sagt færdig, for så havde de forreste pisket en stemning op og afsted roede de, så var vi ligesom i gang med løbet, 5 sekunder efter de var startet hørte man så starttonen.

Det var fantastisk at se hvor hurtigt de kom afsted og alt det vand de piskede op, hvilket gjorde at der blev en del uro i vandet, og at der på trods af uroligt vand også blev nogen halv gode dønninger man kunne surfe på, hvis man havde modet til at ligge lige bagved de første par række af roere.

Morten kom med fra starten og lå på et tidspunkt som nummer 5 i vores klasse, men blev sat tilbage da han ville skifte plads for bedre at kunne ligge på en hænger ved en anden kajak, men blev forhindret i dette af en anden roer.

Jeg blev læsset i vandet af en anden kajak ved den første overbæring. Jeg havde givet plads til et par jeg fulgtes med og i god tid svingede jeg benene ud af kajakken, da der kom en bagfra og ramte mig mellem benene og kajakken, hvilke resulteret i at jeg blev vippet i vandet. Men det er bare op af vandet og så videre.

Den første overbæring var til strand og fra udlagte bådebroer og kom efter 6,5 km, den var på 390 meter og efter ca. 100 meter kom der en bakke på 19 højdemeter, den var lidt træls. Herefter roede vi på stille vand da der var læ for vinden.

Anden overbæring roede man til strand og fra strand.

Her blev man mødt af et talrigt publikum som ved den første overbæring, der blev klappet, hujer og hejet med opmuntrende tilråb. Her var der stævne speaker på, som fortalt publikum hvem du er og hvilken klub du repræsenter, samt din placering i den klasse du stillede op i.

Efter anden overbæring ror man et stykke og der bliver man mødt af et veloplagt publikum på vandkanten, samt en der stod og spillede på elektrisk guitar, så det kunne høres jeg ved ikke hvor langt hen, virkelig en sjov oplevelse.

I vandet igen efter overbæringen og så var det over en halvstor sø, hvor det var blæst godt op med sidevind og krapbølger. Jeg kom lidt for tæt på et dambrug, hvor de havde nogle mega store pumper der trak vandet til sig, så jeg måtte bruge lidt kræfter på at komme væk fra dem. Morten kom for tæt på en pynt med en kirke, der ligger helt ud til vandet og her ramte han nogen kæmpe sten uden det dog skadede kajakken. På pynten var der også tilskuere, der heppede på os.

Ved tredje overbæring, i land og isætning fra bro, i denne var der ligeså en stævne speaker, der præsenter os for publikum.

Vi var blevet fortalt at det efter denne overbæring ville blive hårdt og det passede. Efter man var kommet på vandet igen og havde roet et stykke, kommer man forbi en pynt til en temmelig stor sø, hvor der var en strid modvind på 13 m/sek. og halv store krapbølger. Der var ingen hjælp at hente ved at ro til højre for at komme bare lidt i læ, da der så skulle ros meget længere. Valgte man at ro til venstre ville man skulle slås med refleksbølger fra klipperne, så det var bare med at bide tænderne sammen og tro på det, når man valgte at ro lige over søen.

Jeg skal gerne indrømme, at jeg flere gange måtte overbevise mig selv om, at jeg godt kunne både kommer over søen uden at vælte, samt gennemføre selve løbet.

Der kom et lille sted ca. 10 km fra mål, hvor man lige kunne komme op og strække ben, få sig noget drikkelse og spise, denne pause er frivillig. Men både Morten og jeg valgte at tage et lille stop inde de sidste kilometer, da vi begge var helt færdige, Morten slås altid med rumpen efter lang tid i kajakken og jeg slås med kramper i lægmuskler og i underarmene.

Morten roede meget alene, da han roede med de hurtigste og der kan der godt komme noget spredning i feltet. Jeg fandt sammen med en i samme klasse som mig. Men jeg måtte dog slippe ham ude midt på den store sø. Jeg fik indhentet en anden roer lige efter det sidste pitstop, men han ville ikke skiftes til at tage føringer og det kostet en placering da han så 100 meter fra mål roede fra mig.

Ved modtagelsen i målområdet var der mega mange tilskuere der heppede på os, en helt fantastisk oplevelse og det på trods af regnvejret. Stævne speakeren er helt i tråd med at høre en norsk sports kommentator, det var noget af en opmuntrende og speciel oplevelse. Dog skal siges at jeg kunne have smidt ham i vandet, da han præsenterer den anden roer og mig et stykke fra mål, han sagde det var fedt at se der var kamp til stregen om placeringen selv efter 55 km, her skal det siges, at der var ingen kamp for jeg havde ikke mere i mig ligegyldigt hvor meget jeg hev i pagajen og den anden havde jo også bare lurepasset og var blevet trukket af mig til mål, men skidt jeg fik gennemført og i en ok tid.

Morten og Mette stod flot og tog mod mig ved mål, det var dejligt med opmuntrende ord og heldigvis var Morten lige så træt som mig.

Når man komme i mål var der en hjælper og en der tog ens kajak. Vi fik en medalje for gennemførelsen og som i overbæringerne blev man tilbudt både koldt/varmt at drikke, samt frugt.

Det var simpelthen super arrangeret, masser af muligheder for hjælp og forsyninger i overbæringerne, en fantastisk oplevelse af både publikum, naturen og selv løbet.

Morten og jeg var overbevist om, at det var sidste gang, det skulle prøves, men dagen efter og oplevelsen havde sat sig, var vi klar på at det skal prøves igen til næste år.

En opfordring til klubbens øvrige medlemmer om at tage med, da der både er ungdomsklasser samt havkajakker der deltager. Det ville være fedt med en klubtur, på kryds og tværs af kajakker og det er en helt fantastisk oplevelse.

Morten gennemførte i tiden: 5 timer, 23 minutter, 18 sekunder og det rakte til en 9. plads i Herre K1 åben klasse, hvilke kun var 22 minutter fra en 1. plads og det er over en distance på 55 km, super flot.

Jeg i tiden 6 timer, 30 minutter, 11 sekunder og det rakte til en 63. plads i samme klasse som Morten.

Jeg var 1 time og 29 minutter fra 1. pladsen.

I Mortens og min klasse var der 188 deltager og der var 7 der måtte udgå fra selve løbet.

 

 

 

Comments are closed.

Powered by WordPress. Designed by WooThemes